Zkouška orchestru ve čtvrtek 2.3. a důležité informace

přidáno: 28. 2. 2017 2:45, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 28. 2. 2017 3:35 ]

Milí orchestrální hráči,
ve čtvrtek 2. března se uskuteční další zkouška orchestru. Nebude však pro všechny hráče.

Jak jistě víte, ve všech orchestrech ZUŠ dříve, nebo později dochází ke skutečnosti, že starší žáci odcházejí - ať za nejrůznějším studiem, či úplně ukončí docházku do ZUŠ a podobně. Těch příčin je více. Je to vždy pro vedoucího tělesa i pro orchestr samotný neblahý a neradostný zásah. S tím se ale asi nedá nic dělat, to je prostě úděl školních těles a všichni učitelé, kteří nějaký soubor mají se s touto skutečností potýkají. 

Já si nesmírně vážím toho, že ve svém orchestru mám starší, již zkušenější hráče a je to vidět na výkonech orchestru na našich vystoupeních. Věřím, že tomu tak bude i nadále. Bohužel také zde však dochází k jevům, o kterých jsem se výše zmiňoval. I od nás odcházejí v průběhu naší existence hráči z nejrůznějších důvodů - studia, nebo třeba (jak mi bylo sděleno) nechtějí hrát v dechovém orchestru, protože se tak trochu cítí jako jazzmani. není jich naštěstí mnoho. Takovýto hráč by si však měl uvědomit, že tyto dva žánry se náramně doplňují a lidová hudba je naprostý základ jak další hudby tzv. moderní, tak i jazzové. 

Rozhodl jsem se tedy proto, že náš dechový orchestr bude fungovat ve dvou formacích.
Ta první formace bude v podobě ,,Velký dechový orchestr", tedy v podobě, která funguje doposud. Bude to tedy hlavní koncertní orchestr, který bude hrát i složitější úpravy skladeb a bude jakýmsi reprezentativním tělesem.
Ta druhá formace bude něco jako ,,přípravný orchestr, bude se skládat převážně z těch nových a novějších hráčů. Dojde tedy k tomu, že někteří hráči budou v této ,,malé" podobě hrát na jiném postu, než ve velké koncertní formaci.

Podobu velkého orchestru již známe, je ve stejném složení, jako doposud. Dojde akorát k úpravě obsazení křídlovek.

V té malé formaci bude obsazení následovné: 
 • Flétna - Klárka Hajská
 • Klarinety - 1.Tran Thai Binh, 2.(1.) Zuzka Osobová, 3. Karolína Mencová
 • Křídlovky - 1. Lenka Bártová, Vojta Fulka, Ondra Novák, 2. Kuba Balatka, Štěpán Pluhař, Kryštof Honců.
 • Baskřídlovky - Žofie Pavková, Štěpán Paldus, (?)
 • Lesní roh  - Natanael Horváth
 • Trombóny - Ondřej Fučík, Adam Hofrichter, Šimon Pavka
 • Tuba - Dan Vondra (není prozatím nikdo jiný)
 • Bicí - Kryštof Kubín, Antonín Skřivánek
 Tyto hráče (nové malé formace) prosím, aby ve čtvrtek 2.3. přišli již do zkoušky!
Samozřejmě pokud si bude chtít zahrát někdo z velké formace, může kdykoliv přijít.

O zkoušce s velkou koncertní formací budu vždy informovat zde na těchto stránkách. Tento týden je zkouška pouze ,,malé formace!

Pokud budete mít k této informaci jakýkoliv dotaz, rád zodpovím.

DALŠÍ INFORMACE:

 1. Vzhledem k podmínkám a složitosti jsem se rozhodl neabsolvovat soutěž orchestrů. Přináší to pro nás spoustu starostí s obsazením orchestru (nemohl by hrát Pepa Pluhař a zřejmě ani Jonáš a ani pan učitel Grygorenko), dále jsem nechtěl již vyčleňovat hráče nové, kteří ještě nemají repertoár dostatečně zvládnutý. Krajské kolo je již v březnu. Myslím, že pro nás ale není soutěž až tak důležitá. Budeme mít jiné, zajímavější akce.
 2. Rozhodl jsem se také nejet na festival do Německa. O tomto festivalu, který se koná v září jsem vás již informoval. Chtěl jsem, aby se festivalu zúčastnil celý náš orchestr, tedy i s novými hráči, kteří si tento zájezd určitě také zaslouží. Do Německa jsme tedy poslali podmínky, počet hráčů a všechny informace o našem tělese. Ve zpětném dopise nám však bylo sděleno, že je to na ně příliš mnoho hráčů a doporučili, abychom kapelu výrazně zmenšili. To se mi ale nechtělo - jistě to pochopíte. Chtěl bych tam mít všechny, neboť jak již jsem řekl, všichni si to zaslouží. Tohoto zájezdu se zúčastní Brass Jablonec a Jazztet.
 3. Velikonoční vystoupení - týká se celého orchestru, tedy velké koncertní formace. Koná se ve středu 12. dubna na náměstí před radnicí, asi od 13,30 hod. Počítejte s tím prosím. Vše o této akci ještě upřesním.

To je prozatím vše, mějte se hezky, sledujte informace na tomto místě a na zmíněné hráče ,,malé formace" se těším ve čtvrtek 2.3. ve zkoušce.

M.Halama
Comments