Rozpačité pocity ze zkoušky ve čtvrtek 20.3

přidáno: 20. 3. 2014 15:37, autor: Miroslav Halama
Jak vidno, ve čtvrtek 20. 3. se ve zkoušce orchestru potvrdilo známé rčení - že když se člověk na něco příliš těší, bývá obvykle zklamán. Já jsem se na tento čtvrtek těšil moc. Jednak na první jarní den, který byl opravdu jarní, slunečný. Těšil jsem se také na vás, neboť o prázdninách jsme se neviděli, s některými jsem se neviděl ani před prázdninami, neboť nebyli z nějakých důvodů ve zkoušce. Těšil jsem se také na rozpracování nového valčíku Tulipány z Amsterodamu, který je velmi známý a populární. Těšil jsem se, jak bude tato skladba znít v podání našeho orchestru - i když jsem si uvědomoval, že se s ní teprve budeme seznamovat a postupně jí dotvářet, jako skladby předchozí. Vůbec jsem nepočítal s tím, že bychom jí ihned zahráli na první zkoušce. To samé platí o pochodech Okolo Hradce a Muziky, muziky.

Vůbec, ani trochu jsem ale nebyl zklamán z toho, že jsme tyto nové a již trochu složitější skladby nezahráli ihned na jedné, nebo druhé zkoušce. To vůbec né. I profesionální hráči nacvičují některé skladby na více zkoušek. Dobře vím, že vše chce čas.

Stále ale přemýšlím a nemohu pochopit, jak je možné, že někteří celkem dobří a mohu říci, že snad i inteligentní hráči našeho orchestru se chovají, jako by pocházeli spíše z nějakého ústavu určeného pro mentálně poškozené a chorobomyslné osoby. Moc mne mrzí, že to takto musím nazvat, ale kdyby ve zkušebně byla nainstalována skrytá kamera, sami byste se o tom přesvědčili. A co je ještě horší? Tito (většinou stále stejní) jedinci si své nemístné chování neuvědomí ani po několikerém upozornění, ani po naznačení, že se chovají nevhodně a dovrší to až do situace, kdy musím také - ač velmi nerad zvyšovat hlas. To je pro mne velmi nepříjemné a pro vás jistě také. 
Tito nepřizpůsobiví jedinci si bohužel ani neuvědomují, že otravují zkoušku těm, co si opravdu přišli zahrát a pracovat. Ba co víc - myslí si snad, že jsou zajímaví.....Takto se muzika nedělá............. Toto bylo pro mne zklamáním a ze zkoušky jsem odcházel dosti rozladěn.

Před časem mne moc potěšilo, když jste projevili zájem o modernější skladby a zájem přiblížit se také třeba skladbám jazzovým. Mám to stále na zřeteli a proto jsem použil dosti moderní a jazzové prvky právě v Tulipánech z Amsterodamu. To samozřejmě obnáší větší náročnost na techniku hry, na rozsah na výraz a tak dále. Udivily mne proto reakce některých - ,,to je těžké", ,,to je rychle", ,,to je vysoko"...............
Je nutné si uvědomit, že pokud chceme dělat modernější muziku, musíme na sobě každý zapracovat a hledat způsob, jak by to šlo a né jak to nepůjde..... Jinak můžeme hrát opravdu písničky Halí, belí nebo Šla Nanynka do zelí...........Do toho ale s vámi nejdu.....
Moc rád bych s vámi moderní muziku dělal - vlastně je to můj cíl. Ale považte, zatím na to náš orchestr nemá. Bohužel. Uděláme s tím něco?

Závěrem:
Vím, že vás tam je dost, kteří o kapelu máte zájem, chodíte si zahrát a máte zájem na tom, aby naše kapela šla dopředu, zlepšovala se a aby byla opravdu dobrá. Pomůžou tito hráči zpacifikovat permanentní zlobiče a dokázat jim, že svým chováním opravdu otravují, vůbec tím nejsou zajímaví a že vlastně kazí výsledek snažení nás všech????????

M.H.
Comments