Projekt dvou žákovských dechových orchestrů

přidáno: 25. 4. 2018 1:02, autor: Miroslav Halama
Milí orchestrální hráči,
jak jistě víte, neustále přemýšlím o tom, jak zpestřit program našeho orchestru, jak uskutečnit zajímavé akce, zkrátka, jak si udělat život a dění v orchestru zajímavější a zajímavější, nezapadat do stereotypu, který čas přináší. Mým velkým přáním je, abyste se do orchestru těšili a samozřejmě něco se naučili, předvedli to na nějakém zajímavém vystoupení a byli za to obdivováni a chváleni. Jistě si dovedete představit, že to není vůbec jednoduchá věc, vzhledem k často se měnícím hráčům orchestru (ti starší odcházejí, přicházejí začátečníci....). Moc rád bych, aby se k nám vraceli i hráči starší, kteří již nejsou řádně vedeni v třídní knize orchestru, neboˇ- co si budeme povídat - se prozatím v tuto chvíli bez nich neobejdeme. Navíc tito hráči jsou myslím velkou motivací a oporou pro ty mladší, začínající hráče. Je všeobecně známo, že každá dobrá ZUŠka má dechový orchestr. Já myslím, že jsme opravdu dobrá ZUŠka, a proto by bylo dobré aby na ní dobrý dechový orchestr fungoval. Neobejde se to samozřejmě bez nás, vašich učitelů, ale především bez vás, šikovných žáků. 
Z tohoto důvodu jsem se sešel s mým dobrým kamarádem, kolegou a výborným učitelem Grazianem Sanvitem (pochází z Itálie), který vede dechový orchestr na ZUŠ v Liberci. Přišli jsme s nápadem, že bychom uskutečnili nějaký zajímavý společný projekt. V hlavách se nám urodilo několik nápadů, které jsme probírali a dostali se k nějakému závěru. Myslím, že projekt obou orchestrů by mohl být velmi zajímavý, neboť každý orchestr je úplně jiný a hraje úplně jiný repertoár. Jim se líbil náš ,,lidový" playlist a mě zase jejich. Jejich kapela má v plném počtu asi 40 hráčů (mají saxofony, fagoty a spoustu jiných nástrojů, které my tu nemáme). Hrají spíše ryze koncertní repertoár, úpravy filmové hudby a podobně). Podobné skladby bych nyní chtěl zařadit také do našeho repertoáru (ten taneční už máme).
Projekt by byl založen na tom, že bychom na koncertě zahráli my svůj blok tanečních lidovek, které liberecký orchestr nehraje, pté by měli oni svůj blok a ve třetí fázi bychom zahráli nějaké společné skladby.
Nezdá se to, ale zas tak moc času na přípravu projektu není. A právě časové důvody stáli před velkým rozhodováním, zda do projektu jít, či ho odložit. Nakonec jsme usoudili, že do toho půjdeme, neboť v obou orchestrech jsou šikovní hráči. Celá věc je však podmíněna vaším přičiněním a obětavostí a samozřejmě mimořádně dobrou přípravou. My, kantoři proto uděláme vše. Samozřejmě to vyžaduje vždy plnou účast na zkouškách a to i těch hráčů starších, které tímto zároveň žádám o plnou spolupráci, samozřejmě alespoň jedno víkendové intenzívní soustředění (na termínu se dohodneme na zkoušce), dvě společné zkoušky ( jedna v Jablonci, druhá v Liberci), a vrcholem by měly být dva koncerty (Liberec, Jablonec).

Nebylo jednoduché vymyslet termíny společných zkoušek. Dohodnuty byly tyto termíny a je nutné je brát závazně a velmi vážně:

Společné zkoušky

1) Čtvrtek 7.června od 17,00 hod na sále v naší ZUŠ v Podhorské
2) Pondělí 11.června v ZUŠ v Liberci (dopravu bychom zajistili)

Koncerty:

1) 13.června od 16 hod. v Liberci na závěr festivalu Mladých talentů
2) 27.června od 16 hod v Jablonci nad Nisou na náměstí před radnicí (Město plné tónů)


Závěrem - samozřejmě si uvědomuji, že práce bude hodně, ale zase si myslím že výsledek bude nádherný.

Pojďme tedy do toho, určitě to stojí za to!

Ve čtvrtek se na vás těším před divadlem ......

M.Halama
Comments